Firma budowlana
Gliwice Zabrze Knurów Śląsk
usługi budowlane - kontakt

Ekologiczne i ekonomiczne, czyli kilka słów o nowoczesnym budownictwie

Od kilku lat zaobserwować można dynamiczne zmiany odnośnie stylu i funkcjonalności budownictwa. Alarmujące sygnały o degradacji środowiska naturalnego i stopniowym wyczerpywaniu surowców naturalnych sprawiają, że przykładamy coraz większą wagę do ekologiczności i energooszczędności nowoczesnych domów jednorodzinnych.

 

Podstawowe założenia nowoczesnego budownictwa

 

Projektowanie nowoczesnych budynków polega w znacznej mierze na wykorzystywaniu ekonomicznych i przyjaznych naturze rozwiązań. Stąd rosnąca popularność źródeł energii odnawialnej czy założeń budowlanych mających wpływ na zmniejszenie strat ciepła.

Podstawowym założeniem jest tu budowa domów jednorodzinnych w taki sposób, by rozkład pomieszczeń pozwalał na ogrzewanie i oświetlanie ich z wykorzystaniem energii słonecznej. By było to możliwe, należy np. pokój dzienny i jadalnię umieścić od Południa - tak, by światło słoneczne przedostawało się do środka przez większą część dnia. Innym ekonomicznym rozwiązaniem będzie ustanowienie sypialni po wschodniej stronie budynku - poranne słońce ułatwi śpiącym budzenie się, a także zapewni wystarczająco wiele światła, by nie było potrzebne zapalanie lamp. Z kolei pomieszczenia gospodarcze, jak kuchnia, w której codziennie generowane są znaczne ilości ciepła, powinny znajdować się w północnej części budynku.

Efektywne projektowanie domów, które umożliwia znaczne oszczędzanie energii, to również stosowanie nowoczesnych materiałów budowlanych wysokiej jakości. Dotyczy to przede wszystkim szczelnych drzwi i okien, lecz także odpowiedniej izolacji, która zmniejszy straty ciepła przenikającego przez ściany i dach.

Nowoczesne budownictwo to jednak nie tylko kwestia samej zabudowy. To także stosowanie systemów ogrzewania zwiększających efektywność energetyczną. Tu warto wspomnieć o panelach podłogowych, które zapewniają wysoki komfort cieplny i umożliwiają obniżenie ogrzewania -  w efekcie zaś wpływają na znaczne zmniejszenie jego kosztów w skali roku. Co więcej, rozwiązanie to doskonale sprawdza się w budynkach, w których przebywają alergicy i osoby zmagające się z astmą - kurz nie gromadzi się bowiem na grzejnikach, z których mógłby unosić się podczas nagrzewania.

Wróć

Firma budowlana ■ budowa domów “pod klucz” ■ remonty mieszkań od “A” do “Z” ■ instalacje wod/kan. CO ■ ścianki działowe ■ sufity podwieszane ■ malowanie ■ Śląsk Gliwice Zabrze Knurów