Firma budowlana
Gliwice Zabrze Knurów Śląsk
usługi budowlane - kontakt

Jak zaplanować remont mieszkania oszczędzając czas, nerwy i pieniądze?

Każde, nawet najefektowniej urządzone wnętrze z czasem wymaga odnowienia. Zużyciu ulegają zamontowane instalacje, na ścianach czy podłogach mogą pojawiać się dobrze widoczne uszkodzenia i przebarwienia.Zmienia się również wgląd ścian, a okładziny ceramiczne tracą dawny blask. Remont mieszkania będzie niezbędny nie tylko wówczas, gdy używane przez nas mieszkanie traci świeży i atrakcyjny wygląd, ale także wtedy, gdy dla własnego komfortu chcemy wprowadzić zmiany w układzie pomieszczeń czy zastosowanych trwałych rozwiązaniach aranżacyjnych. Zwykle modernizacja i odnowienie lokalu jest też nieodzowne tuż po jego zakupie. Wykonanie niezbędnych robót wykończeniowych będzie także potrzebne, gdy zdecydujemy się kupić mieszkanie w standardzie deweloperskim. Wszystkie prace związane z remontem lub wykończeniem bywają bardzo obciążające, zarówno w wymiarze finansowym, jak i pod względem poziomu związanego z nimi stresu. Problemem bywa także przeciągający się czas realizowania poszczególnych etapów robót. Zobaczmy, jak optymalnie zaplanować remont mieszkania, redukując wydatki, unikając niepotrzebnych nerwów oraz przedłużania prac.

Jak przygotować się do prowadzenia remontu mieszkania?

Najlepszym wstępem do przygotowań do szybkiego i gwarantującego pełną satysfakcję remontu jest podjęcie decyzji, co do jego zakresu oraz spodziewanego rezultatu. Jeśli przy tworzeniu projektu nowej aranżacji nie korzystamy z usług architekta wnętrz, musimy samodzielnie stworzyć wizję, tego jak ma ono wyglądać. Dobrym sposobem na znalezienie ciekawych inspiracji jest przeglądanie czasopism poświęconych wystrojowi wnętrz, a także szukanie interesujących projektów w internecie. Zapoznanie się z najnowszymi trendami i rozwiązaniami, z których można skorzystać, ułatwi wybór odpowiadających nam barw, materiałów, a także pomoże w rozplanowaniu przestrzeni i odpowiednich zmian.

 

Drugą ważną kwestią jest znalezienie materiałów, które będą pasowały do naszych zamierzeń. Na rynku można znaleźć dużą ilość okładzin ceramicznych i podłóg. Różnią się one nie tylko swoją jakością i przydatnością w określonych zastosowaniach, ale przede wszystkim efektem wizualnym oraz cechami użytkowymi. Jeśli na tym etapie będziemy mieli wątpliwości, które z rozwiązań będzie lepsze, dobrym pomysłem może być przygotowanie kilku możliwych wariantów, które skonsultujemy ze sprzedawcą albo ekipą prowadzącą prace.

 

Przy planowaniu remontu trzeba pamiętać o istniejących ograniczeniach technicznych. Nie wszystkie ściany da się wyburzyć lub przesunąć, nie w każdy punkt mieszkania da się doprowadzić odpływ wody. Tego rodzaju zmiany trzeba więc zawczasu uzgodnić z wykonawcą, który dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy podpowie, co będzie możliwe, a z czego lepiej zrezygnować.

 

Ważną, a często zaniedbywaną kwestią jest dokładne przekazanie wykonawcy, jakich efektów od niego oczekujemy. Nie chodzi tu jednak o szczegóły techniczne, a raczej o stworzenie precyzyjnego planu i upewnienie się, że zostaliśmy dobrze zrozumiani. Wszelkie niedopowiedzenia lub zakładanie, że fachowiec, z którym rozmawiamy, domyśli się naszych intencji mogą być przyczyną nieporozumień, zwiększenia wydatków i przedłużenia czasu potrzebnego na ukończenie remontu.

Jaka jest zwykle kolejność prac podczas remontu mieszkania?

W sytuacji, gdy korzystamy z usług profesjonalnej firmy budowlanej, wykonawca sam zadba o prawidłową kolejność robót. By móc dobrze ocenić postęp prac i ich tempo warto jednak zapoznać się z ich typowym przebiegiem. Pozwoli to na uniknięcie rozczarowań i stawianie rozsądnych wymagań. Pierwszym etapem prac jest zawsze demontaż starych instalacji, wyposażenia oraz prowadzenie robót murarskich. Ekipa, w zależności od zakresu remontu może wyburzać niepotrzebne ścianki, wykuwać rozmaite otwory i przygotowywać miejsce do montażu nowych rur i kabli. Usuwane są wówczas również wszystkie elementy tzw. białego montażu, które będą zastąpione nowymi, tj. wanna, brodzik, umywalka czy miska sedesowa.

 

Po zakończeniu kucia i burzenia przychodzi czas na montaż nowych instalacji – elektrycznej, wodnej, kanalizacyjnej i gazowej. Jeśli planujemy większą przebudowę, ekipa będzie na tym etapie montowała i przygotowywała otwory pod włączniki i gniazda elektryczne oraz zakładała potrzebne okablowanie. Ułoży również te fragmenty rur, które będą biegły w podłodze lub ścianach. Równolegle z tymi pracami często wznosi się nowe ściany czy przygotowuje otwory do montażu drzwi wewnętrznych. Jeśli w mieszkaniu planuje się wymianę okien, to jest to najlepszy moment na to, aby ją przeprowadzić.

 

Kolejnym etapem będzie zazwyczaj przygotowywanie ścian i podłóg. Wykonawcy zajmą się wówczas tynkami i wylewkami, a także przygotują podłoże pod okładziny ceramiczne. W wielu przypadkach jest to również moment na realizowanie wszelkich zabudów, ekranów czy podwieszanych sufitów.

 

Po zakończeniu tych prac zwykle przystępuje się do malowania ścian, montażu drzwi wewnętrznych, a także do układania kafelków na ścianach i podłogach. Ostatnim etapem będzie montaż wszystkich instalacji i urządzeń sanitarnych. Ekipa będzie także układała i wykańczała posadzki, a wreszcie zakładała gniazdka elektryczne, włączniki, a także oświetlenie.

 

Warto pamiętać, że zakres prac powinien być jasno ustalony przed rozpoczęciem robót. Dobra ekipa będzie w stanie zawczasu przygotować nie tylko szczegółowych harmonogram, ale również poinformować o możliwych pułapkach, np. o tym, że konieczna może się okazać nieplanowana wymiana rur, jeśli stan istniejącej instalacji będzie tego wymagał. Im bardziej precyzyjne będą wstępne ustalenia i zawarta umowa, tym mniej problemów będzie nas czekało w trakcie prowadzenia robót.

 

Każda osoba, która zleca wykonanie remontu, powinna zdawać sobie sprawę, że największe opóźnienie, koszty i problemy wynikają ze zmian wprowadzanych w czasie prowadzenia robót. Poważnym niebezpieczeństwem jest także czekanie na ostatnią chwilę z zamawianiem elementów, które mają być wykorzystane podczas remontu, np. okładzin ceramicznych albo urządzeń sanitarnych. Dużym problemem może być również montaż dodatkowych punktów świetlnych czy „przesunięcie” miejsca zainstalowania umywalki.

Wróć

Firma budowlana ■ budowa domów “pod klucz” ■ remonty mieszkań od “A” do “Z” ■ instalacje wod/kan. CO ■ ścianki działowe ■ sufity podwieszane ■ malowanie ■ Śląsk Gliwice Zabrze Knurów