Firma budowlana
Gliwice Zabrze Knurów Śląsk
usługi budowlane - kontakt

Mieszkanie w domu jednorodzinnym jako styl życia

Przeprowadzka do własnego domku z ogródkiem jest marzeniem wielu osób, które na co dzień mieszkają w budynkach wielorodzinnych.
Wolnostojący dom kojarzy się większości ludzi ze swobodą oraz brakiem uciążliwości charakterystycznych dla mieszkań – nadmiernym hałasem, dokuczliwymi sąsiadami, kłopotami z porządkiem na korytarzach, klatkach schodowych czy w najbliższej okolicy. Elementem mieszkania we własnym domu, który wywołuje największe pożądanie, jest przydomowy ogródek, pozwalający na spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu i hodowlę rozmaitych roślin. Budowa domu jednorodzinnego jest zwykle ziszczeniem tych marzeń, bardzo często wiąże się jednak ze zmianą stylu życia. Zobaczmy, co oznacza mieszkanie we własnym domu.

Dlaczego warto zdecydować się na budowę własnego domu?

Budowa własnego domu to przede wszystkim bardzo duży wpływ, jaki zyskuje się na kształtowanie swego otoczenia. Obejmuje to zarówno wybór działki, a zarazem również okolicy, w której zamieszkamy, jak i projekt samego budynku. Choć zwykle trzeba poruszać się w ramach zakreślanych przez swoje możliwości finansowe, to jednak ilość dostępnych rozwiązań w każdym przypadku pozostaje dość duża.

Budując dom jednorodzinny, możemy zdecydować się na najbardziej odpowiadającą nam bryłę budynku, ilość pięter, rozkład poszczególnych pomieszczeń. Nawet korzystanie z popularnych gotowych projektów daje tu ogromne możliwości. Urządzenie wnętrza i aranżacja przestrzeni wewnątrz domu zależą tylko i wyłącznie od naszych pomysłów. Podobna swoboda dotyczy także działek budowlanych, choć tu więcej zależy od poziomu cen w danej okolicy. Zwykle im jest ona atrakcyjniejsza, tym kwota, jaką trzeba będzie zapłacić, jest wyższa.

Rzeczami, które najbardziej doceniają osoby przeprowadzające się do własnego domu z mieszkania w bloku jest o wiele większa prywatność i spokój. Choć również w tym przypadku większość z nas będzie miała najbliższych sąsiadów, to docierający do środka hałas będzie bez porównania mniejszy. W domu wolnostojącym można też cieszyć się większą swobodą – nikomu nie będzie przeszkadzało ani robienie prania wcześnie rano czy późnym wieczorem, ani odkurzanie czy głośne oglądanie filmów lub słuchanie muzyki.

Jedną z największych zalet mieszkania w domu jest jednak możliwość korzystania z ogródka. Jest on wysoko ceniony zarówno przez osoby z pasją  ogrodniczą, które mogą relaksować się podczas pielęgnacji roślin, jak i tych, którzy wolą równo przystrzyżony trawnik i spędzanie czasu na tarasie. Większość osób, które wyprowadziły się do wolnostojącego domu, najbardziej ceni sobie właśnie posiadanie własnej przestrzeni i możliwość kontaktu z przyrodą.

Czy mieszkanie w domu jednorodzinnym wiąże się z jakimś uciążliwościami?

Mieszkanie we własnym domu oznacza jednak również pewne uciążliwości, choć łączą się one bardziej z lokalizacją działki, na której został postawiony budynek, niż z nim samym. Mieszkanie w domu zwykle oznacza konieczność o wiele dłuższych i kosztowniejszych dojazdów. Na terenach słabo zurbanizowanych trudno o sprawny transport zbiorowy, mieszkanie poza miastem łączy się więc z posiadaniem jednego lub więcej aut i spędzaniem w nim znacznie większej ilości czasu. Dojazdy oznaczają również wyższe comiesięczne koszty utrzymania. W wielu miejscach własny samochód jest też konieczny do zrobienia zakupów czy załatwienia podstawowych spraw – od wizyt w różnych instytucjach i urzędach aż po korzystanie z pomocy lekarza.

Najczęściej wyprowadzka poza miasto oznacza nadwątlenie więzi towarzyskich. Choć znajomi z pewnością chętnie odwiedzą nas w ciągu lata przy ładnej pogodzie, o tyle nasze uczestnictwo w ich życiu będzie zwykle nieco ograniczone. Podobne problemy wiążą się z podtrzymywaniem kontaktów rodzinnych.

Nie wszyscy marzący o przeprowadzce do własnego domu zdają sobie sprawę, że o ile w budynkach wielorodzinnych wszystkimi sprawami związanymi z utrzymaniem, konserwacją i naprawą budynku zajmują się spółdzielnie mieszkaniowe lub zarządy wspólnot, o tyle „na swoim” te obowiązki trzeba wykonywać samemu. Nawet nowo zbudowany dom wymaga konserwacji – od czyszczenia rynien czy kominów po przeglądy urządzeń grzewczych.

Mieszkanie w wolnostojącym domu to również dodatkowe koszty, które wiążą się z urządzaniem ogrodu, pielęgnacją roślin, naprawą różnych instalacji od płotu po kompostownik. W praktyce okazuje się, że zarówno do ogrodu, jak i do urządzenia domu lub tarasu są potrzebne kolejne nowe elementy. Problemem bywają też różne naprawy. Wyższe są również rachunki za ogrzewanie, a jeśli używamy kotła olejowego lub opalanego paliwami stałymi trzeba również pamiętać o regularnych zakupach opału, potrzebnego również do podgrzewania wody użytkowej w lecie.

Dla większości użytkowników domów całkowite odmienienie swojego stylu życia związane z przeprowadzką jest jednak zmianą na lepsze, a osoby żałujące takiej decyzji są w mniejszości.

Wróć

Firma budowlana ■ budowa domów “pod klucz” ■ remonty mieszkań od “A” do “Z” ■ instalacje wod/kan. CO ■ ścianki działowe ■ sufity podwieszane ■ malowanie ■ Śląsk Gliwice Zabrze Knurów