Firma budowlana
Gliwice Zabrze Knurów Śląsk
usługi budowlane - kontakt

Jak wyliczyć wydatki związane z budową domu?

Budowa domu, co nie jest zaskoczeniem, zawsze stanowi pewien wydatek, który procentuje efektem, jeśli całość jest odpowiednio przeprowadzona. Koszty ogólne związane z budową domu dotyczą kilku bardzo istotnych elementów powstawania inwestycji, i w zależności od jej rodzaju tak bardzo się zmieniają.

Pierwszą składową kosztów powstania domu stanowi zakup działki. Z uwagi na to, że dom musi na czymś stać, koniecznym jest zakupienie terenu pod budowę. Koszt działki różny jest od lokalizacji, jej wielkości oraz stanu prawnego. Jeśli jest to działka budowlana, problemu nie ma, jeśli rolna to musimy zadbać o jej przekształcenie na działkę budowlaną. Ten element wówczas wchodzi w kolejny etap związany z kosztami budowy, od strony formalnej. Następnym elementem naszego kosztorysu ogólnego są materiały, których użyjemy do budowy. Tu zasada jest prosta, im są one wyższej jakości, tym są droższe. Kolejną sprawą są koszty związane z przygotowaniem projektu. Pamiętać należy także o kosztach związanych z oprzyrządowaniem, jakiego zamierzamy używać na działce. Kosztorys zamyka robocizna firmy budowlanej jak Construction Development, lub kilku innych firm.

Materiały, projekt, instalacje

Kwestia wysokości kosztów związanych z materiałami, które będą wykorzystane na budowie, jest bardzo zróżnicowana. Nie należy kierować się jednak ceną, tylko zawsze jakością. Odrębną sprawą jest to, jaki efekt chcemy uzyskać, stąd naturalną koleją rzeczy będzie fakt, że dom cały w marmurze wyniesie nas więcej niż z użyciem innych materiałów. Kwestia projektu jest też bardzo osobliwa, zależy od złożoności planu oraz ceny wyznaczonej przez biuro projektowe. Odrębną sprawą są różnego rodzaju instalacje. Jeśli mamy możliwości przyłączenia domu do miejskich sieci ciepłowniczych, wodociągowych czy kanalizacyjnych, to sam koszt będzie niższy. Jeśli takich możliwości nie mamy, wówczas pozostaje wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych na system pompy ciepła, studni oraz np. szamba. Jeśli do tego wyposażymy dom w fotowoltaikę, to nasz kosztorys zwiększy się o kolejne kilkadziesiąt tysięcy.

Koszty realizacji

Jeśli chcemy mieszkać w domu, powinien on być wykonany „pod klucz”, czyli wchodzimy i już możemy rozstawiać meble. Ten rodzaj budowy uwzględniający wykończenie, różni się od stanu surowego obecnością podłóg, gotową łazienką, kuchnią, zrealizowanymi instalacjami oraz izolacją. Ten koszt jest zróżnicowany, zależnie od tego, którą firmę będziemy chcieli wynająć do jego budowy, a może będzie to kilka różnych ekip. Z pewnością wynajem różnych firm, z których każda zajmie się innym elementem, ma pewien sens, ale ostatecznie o wiele bardziej opłaca się wynająć w tym celu jedną firmę. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego zamieszania, a także będziemy mieć jasność co do kolejnych etapów budowy. Dodatkowo wynajem jednej firmy obniża znacząco wydatki związane z budową domu, stąd opłaca się zlecać budowę domu od podstaw do samego końca jednej ekipie.

Wróć

Firma budowlana ■ budowa domów “pod klucz” ■ remonty mieszkań od “A” do “Z” ■ instalacje wod/kan. CO ■ ścianki działowe ■ sufity podwieszane ■ malowanie ■ Śląsk Gliwice Zabrze Knurów