Firma budowlana
Gliwice Zabrze Knurów Śląsk
usługi budowlane - kontakt

Najważniejsze elementy wykończenia domów i mieszkań

W przypadku zakupu mieszkania bądź domu zwykle na etapie podpisywania umowy z wykonawcą robót pata magiczne pytanie o standard wykończenia obiektu. Klient musi podjąć decyzję, czy życzy sobie, aby dom, mieszkanie było wykończone pod klucz, czy oddane w stanie deweloperskim. To pytanie jest bardzo ważne, a jeszcze ważniejsze jest odpowiednie zrozumienie istoty obu zakresu prac, obejmujących wykończenie domu i mieszkań, jako stan pod klucz, czy jako stan deweloperski. Nie są to synonimy i niedopytanie wykonawcy o zakres prac, jaki będzie wykonany może skutkować późniejszym rozczarowaniem.

Dlaczego wyróżnia się dwa stany: pod klucz i deweloperski?

W przypadku budowy domów, budynek można oddać do użytku na różnym etapie wykończenia bryły. Dziś nie zajmujemy się ani stanem surowym, ani zamkniętym, chcemy poruszyć kwestię niemalże samego finału, poprzedzającego zamieszkanie. Wykończenie wnętrz jak zapewne się domyślamy, może być różne. Nie chodzi tu o kolor ścian, a o to, co fizycznie będzie wykonane w danym lokalu, który jest budowany, lub który kupiliśmy. Jeśli w domu zależy nam na tym, aby samodzielnie decydować o rodzaju i klasie materiałów wykończeniowych oraz większą część prac, możemy przeprowadzić we własnym zakresie, pewnie zainteresowani będziemy stanem deweloperskim domu – bądź mieszkania. Gdy chcemy dostać klucz do mieszkania i domu i od razu się do niego wprowadzić zwykle okazuje się, że mamy w głowie stan pod klucz.

Jakie prace obejmuje wykończenie deweloperskie?

Mówiąc o stanie deweloperskim mieszkań i domów określa się mieszkania i domy, w których przeprowadzono montaż podstawowych instalacji: wodno-kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej, a także tynki i wylewki. Oczywiście są też zamontowane już okna wraz z parapetami i drzwi wejściowe. Czasami zdarza się, że stan deweloperski może obejmować również montaż grzejników i tzw. biały montaż. Białym montażem określa się zamontowanie armatury łazienkowej takiej jak np.: montaż WC, bidetu, umywalki, zlewozmywaka, wanny, brodzika, ale również baterii kuchennej lub łazienkowej. Jak widać, sporo jest jeszcze do zrobienia – nie tylko trzeba wstawić drzwi wewnętrzne, ale również zająć się adaptacją przestrzeni, wykończyć podłogi, ściany, dlatego naszym zdaniem ciekawsza i praktyczniejsza jest opcja budowy pod klucz.

Dom, mieszkanie pod klucz gotowe do zamieszkania

W stanie pod klucz wykonane zostaną wszystkie instalacje, tynki, biały montaż, czyli to, co obejmował stan deweloperski, ale dodatkowo przeprowadzone zostaną inne prace, dzięki którym oddając dom, mieszkanie do użytku można niemal natychmiast zacząć się wprowadzać. W przypadku wykończenia pod klucz montowane są grzejniki drzwi wewnętrzne, podłogi, kontakty i gniazdka elektryczne, w łazience glazura i terakota, a jeśli umowa dotyczy mieszkań z balkonami, zostaną zamontowane barierki.

Co ważne, w usłudze pod klucz w specyfikacji technicznej można określić konkretnie rodzaj prac i materiałów użytych do np. wykończenia podłogi. Co prawda nie ma pełnej swobody wyboru, można zwykle wybierać między dwoma, trzema wariantami jakości i tym samym ceny materiałów, ale pozwala to zaoszczędzić mnóstwo czasu na samodzielne, nie zawsze poprawne i estetyczne wykonanie prac wykończeniowych. To również spore oszczędności na materiale, gdyż nie ma ryzyka zakupu zbyt dużej ilości elementów, czy w drugą stronę złej kalkulacji i później konieczności dokupienia materiału roboczego dokładnie tego, który zamówiono wcześniej (nie zawsze jest to możliwe). Decydując się na wykończenie pod klucz, otrzymuje się nowocześnie wykończone wnętrza, zgodnie z obowiązującymi trendami i przede wszystkim zgodnie ze sztuką budowlaną.

Wróć

Firma budowlana ■ budowa domów “pod klucz” ■ remonty mieszkań od “A” do “Z” ■ instalacje wod/kan. CO ■ ścianki działowe ■ sufity podwieszane ■ malowanie ■ Śląsk Gliwice Zabrze Knurów