Firma budowlana
Gliwice Zabrze Knurów Śląsk
usługi budowlane - kontakt

Jak zaadaptować gotowy projekt domu do działki?

Biura projektowe oferują gotowe projekty domów, które spełniają oczekiwania inwestorów i wpisują się w różne działki budowlane. Zdarza się jednak, że zachodzi konieczność zaadaptowania gotowego projektu np. do działki o nietypowym kształcie. Zwykle można to zrobić bez większych problemów. Wyjaśniamy, jak zaadaptować gotowy projekt domu do posiadanej działki budowlanej.

Co zrobić, gdy wymarzony dom nie wpisuje się w działkę?

Dość często zdarza się, że idealnie pasujący inwestorowi projekt domu nie wpisuje się w posiadaną działkę budowlaną. Problemy mogą dotyczyć różnych kwestii np. obowiązujących na danym terenie wymagań urbanistycznych lub wielkości działki budowlanej. W takim przypadku nie musimy rezygnować z wymarzonego domu. Konieczne jest tylko odpowiednie zaadaptowanie projektu pod względem problematycznych kwestii. Zajmują się tym doświadczeni architekci. Tak naprawdę niemal każdy gotowy projekt domu jest w odpowiednim zakresie dostosowywany do konkretnej działki budowlanej. Zmiany go dotyczące możemy podzielić na dopuszczalne, obowiązkowe oraz niemożliwe do wykonania ze względu m.in. na zapisy w MPZP.

Dostosowanie projektu domu do działki krok po kroku

Wybierając projekt domu, powinniśmy zapoznać się z dopuszczanymi zmianami, które możemy przeprowadzić bez dodatkowej zgody architekta. To duże ułatwienie, jednak może się zdarzyć, że przewidywane korekty wykraczają poza dopuszczony zakres. Wówczas niezbędne jest uzyskanie zgody autora projektu na zmiany, o ile są one możliwe do przeprowadzenia.

Jeżeli budynek nie wpisuje się w działkę ze względu na jej kształt lub wymiary, możliwe jest poczynienie pewnych zmian, które pozwolą zachować niezbędne odległości od drogi, granicy działki lub np. sieci energetycznej. Najczęściej stosuje się korekty uwzględniające „odwrócenie” domu, usunięcie z jednej ściany okien i balkonów, aby móc usytuować budynek bliżej granicy działki oraz np. zmniejszenie tarasu, aby nie znajdował się poza obszarem przeznaczonym pod zabudowę.

Wróć

Firma budowlana ■ budowa domów “pod klucz” ■ remonty mieszkań od “A” do “Z” ■ instalacje wod/kan. CO ■ ścianki działowe ■ sufity podwieszane ■ malowanie ■ Śląsk Gliwice Zabrze Knurów