Firma budowlana
Gliwice Zabrze Knurów Śląsk
usługi budowlane - kontakt

Różnice między stanem surowym otwartym a zamkniętym

W kontekście stawiania budynków i poszczególnych etapów tego procesu możemy się powszechnie spotkać z pojęciami stan surowy zamknięty oraz otwarty. Czy wiemy, co one oznaczają i jak je rozróżnić? Na jakim właściwie etapie jest budowa naszego domu w każdym z nich? Różnice są znaczne i mają znaczenie zarówno dla naszej kieszeni, jak i dalszych prac, jakie jeszcze muszą zostać wykonane. Dowiedz się więc jak je rozróżnić.

Czym jest stan surowy otwarty?

Firma budowlana, która będzie stawiać nasz dom, stan surowy otwarty z pewnością określi jako niewykończony oraz pozbawiony instalacji. Można powiedzieć, że jest to jedynie konstrukcja samego budynku, w której pokrycie dachu jest tymczasowe lub już docelowe. Nie istnieje dokładna definicja takiego stanu, jednak można z powodzeniem wyróżnić kilka jego cech. Stan surowy otwarty jest poprzedzony wzniesieniem stanu zerowego, czyli poziomu wysokości podłogi parteru. Gdy dodamy do niego ściany, schody, strop oraz dach, wówczas przechodzimy do stanu surowego otwartego. Jednak zasada taka nie obowiązuje w przypadku domów parterowych, nieposiadających stropu żelbetowego, które przykryte są jedynie więźbą dachową z drewnianych więzarów.

Z inwestycyjnego punktu widzenia koniecznie należy zwrócić uwagę, że postawienie stanu surowego otwartego to zwykle około 1/3 kosztów budowy całego domu. Gdy bowiem zobaczymy na swojej działce konstrukcję przykryta dachem, pojawi się element euforii, ukończenia pewnego etapu, który pozornie może wydawać się bardzo duży. Jednak w tym czasie jeszcze znaczne koszta przed nami.

Stan surowy zamknięty

Głównym czynnikiem odróżniającym stan surowy zamknięty jest fakt, że we wszystkich otworach zamontowane są już drzwi oraz okna. Można więc stwierdzić, że nasza surowa bryła domu w tym wypadku musi więc zostać odpowiednio zamknięta i zabezpieczona, dzięki wykorzystaniu drzwi oraz okien. Zamknięciem, czyli montażem drzwi wejściowych oraz okien najczęściej zajmują się ekipy autoryzowane przez producentów. W związku z tym zwykle nie znajdziemy takiego pojęcia w rozliczeniach finansowych z głównym wykonawcą lub deweloperem.

Wróć

Firma budowlana ■ budowa domów “pod klucz” ■ remonty mieszkań od “A” do “Z” ■ instalacje wod/kan. CO ■ ścianki działowe ■ sufity podwieszane ■ malowanie ■ Śląsk Gliwice Zabrze Knurów