Firma budowlana
Gliwice Zabrze Knurów Śląsk
usługi budowlane - kontakt

Uczestnicy procesu budowlanego - kogo należy zatrudnić przy budowie domu?

Planujesz wybudować dom? Czeka Cię długa i złożona – ale przy zatrudnieniu odpowiednich specjalistów, także satysfakcjonująca i zakończona sukcesem przygoda. Pierwszym krokiem, od którego należy zacząć jest zebranie potrzebnych osób. Do uczestników procesu budowalnego należą:

  • inwestor;
  • inspektor nadzoru inwestorskiego;
  • projektant;
  • kierownik budowy lub kierownik robót.

Każdy z nich ma określony zestaw obowiązków i własną rolę do odegrania, o czym nieco więcej w tym artykule.

Kim jest inwestor w procesie budowalnym?

Jeżeli sam finansujesz budowę swojego domu, to Ty jesteś pierwszym uczestnikiem procesu budowalnego, czyli inwestorem. Inwestor to najistotniejszy uczestnik procesu budowlanego. Do Twoich, jako inwestora, obowiązków należy zorganizowanie procesu budowy, z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a w szczególności zapewnienie opracowania projektu budowlanego i, stosownie do potrzeb, innych projektów. Jako inwestor musisz zatrudnić osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych do objęcia kierownictwa budowy (kierownik budowy), opracowania planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, wykonania i odbioru robót budowlanych, a w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania robót budowlanych lub warunkami gruntowymi – nadzoru nad wykonywaniem robót. Inwestor może także ustanowić inspektora nadzoru inwestorskiego na budowie oraz zobowiązać projektanta do sprawowania nadzoru autorskiego.

W obliczu tego rozgardiaszu wiele osób decyduje się na powierzenie całego procesu firmie specjalizującej się w branży budowalnej i zlecenie jej budowy domu pod klucz. Dzięki temu masz pewność, że poszczególne etapy budowy obiektu będą nadzorowane w należyty sposób. W naszej firmie Construction Development zapewniamy wycenę budowlaną, udział wykwalifikowanych uczestników i fachową robociznę. Dzięki temu budowa Twojego domu przebiegnie bezproblemowo, a co najważniejsze, w jej efekcie powstanie solidny, trwały i funkcjonalny budynek.

Wróć

Firma budowlana ■ budowa domów “pod klucz” ■ remonty mieszkań od “A” do “Z” ■ instalacje wod/kan. CO ■ ścianki działowe ■ sufity podwieszane ■ malowanie ■ Śląsk Gliwice Zabrze Knurów